Διδακτική επίσκεψη του Γυμνασίου Μελίτης στο 1ο ΕΠΑ.Λ και 1ο Ε.Κ Φλώρινας

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ’ Τάξης του Γυμνασίου Μελίτης, πραγματοποίησαν Διδακτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑ.Λ – 1ο Ε.Κ Φλώρινας στο πλαίσιο της ενημέρωσής τους σχετικά με την σημαντική απόφαση που θα κληθούν να πάρουν την επόμενη σχολική χρονιά, αναφορικά με την επιλογή του τύπου Λυκείου που θα φοιτήσουν, τους τομείς και τις ειδικότητες του 1ου ΕΠΑΛ Φλώρινας, τα επαγγελματικά δικαιώματα και τις προοπτικές συνέχισης των σπουδών τους. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Φλώρινας, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων στη 4η Θεματική ενότητα που αφορά την Αγωγή Σταδιοδρομίας και τη γνωριμία με τον κόσμο της εργασίας και των επαγγελμάτων,  έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση. Η υποδοχή, η ξενάγηση και η ενημέρωση στους χώρους και τα εργαστήρια του 1ου Ε.Κ και του 1ου ΕΠΑ.Λ Φλώρινας ήταν υποδειγματική και οι μαθητές μας επέστρεψαν έχοντας διαμορφώσει σημαντικά άποψη και έχοντας λύσει πολλές απορίες τους αναφορικά με τον επιλογές τους και το μέλλον τους. Οι δράσεις και οι ενημερώσεις στον ευαίσθητο τομέα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού των μαθητών μας θα συνεχιστούν ποικιλοτρόπως. Ευχαριστούμε θερμά τη Διευθύντρια του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου κα Δούκα Βασιλική , τη Διευθύντρια του 1ου ΕΠΑ.Λ Φλώρινας κα Μακατσώρη Αγγελική και όλους τους εκπαιδευτικούς για την θερμή υποδοχή και την ενημέρωση προς τους μαθητές μας. Επίσης ευχαριστούμε το Τουριστικό γραφείο GAIGANIS TRAVEL για την ευγενική χορηγία της δωρεάν μεταφοράς των μαθητών μας.

Τικταπανίδης Δημήτρης