ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ -ΔΡΑΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε δράση ευαισθητοποίησης των μαθητών του Γυμνασίου Μελίτης αναφορικά με την διαμόρφωση περιβαλλοντικής συνείδησης, ενισχύοντας παράλληλα το πνεύμα εθελοντισμού των μαθητών μας. Αρχικά πραγματοποιήθηκε καθαρισμός του αύλειου χώρου του σχολείου και του χώρου γύρω από αυτό, ενώ ακολούθησε η απαραίτητη προετοιμασία των υπαρχόντων παρτεριών προκειμένου να ακολουθήσει φύτευση για τον καλλωπισμό του σχολείου μας. Στη συνέχεια μεταβήκαμε στον υπαίθριο χώρο του Αγίου Γεωργίου, όπου πρόθυμα οι μαθητές ακολουθώντας τις οδηγίες των εκπαιδευτικών περισυνελλέξαν και καθάρισαν την ευρύτερη περιοχή. Η όλη δράση ενίσχυσε το πνεύμα  του εθελοντισμού, της συνεργασίας, της ενσυναίσθησης με στόχους τον εξωραϊσμό του σχολείου αλλά κυρίως την απόκτηση περιβαλλοντικής συνείδησης μέσα από βιωματικές δράσεις, την ανάληψη πρωτοβουλιών ως ενεργοί πολίτες, καθώς και το άνοιγμα και τη συμβολή του σχολείου στην τοπική κοινωνία.

Τικταπανίδης Δημήτρης