Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών με θέμα " Αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς μαθητών με εναλλακτικό τρόπο "

Προκειμένου να ικανοποιηθούν οι επιμορφωτικές ανάγκες των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Μελίτης και να αποτιμηθεί η γενική εκτίμηση της εικόνας του σχολείου αναφορικά με τον θεματικό άξονα 3 «Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών» στο δείκτη «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις», όπως αυτός ορίζεται στο θεματικό πλαίσιο της αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου, ο Διευθυντής του Γυμνασίου Μελίτης κ. Τικταπανίδης Δημήτρης οργάνωσε ενδοσχολική επιμόρφωση σε συνεργασία με την κ. Παπακυριακού Μαρία MSc Ψυχολόγο ΑΠΘ-Ψυχοθεραπεύτρια  με θέμα:

“Αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς μαθητών με εναλλακτικό τρόπο”..

Η επιμορφωτική ημερίδα διάρκειας 3 ωρών υλοποιήθηκε την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας. Η κ.  Παπακυριακού παρουσίασε  αναλυτικά  και εμπεριστατωμένα  το θέμα, προσελκύοντας το ενδιαφέρον των συναδέλφων παρουσιάζοντας λύσεις και εναλλακτικούς τρόπους στην προσπάθεια των εκπαιδευτικών να αντιμετωπίσουν τα καθημερινά προβλήματα συμπεριφορών των μαθητών.

Η επιμόρφωση εντάσσεται  στο πρόγραμμα αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας υλοποιώντας το σχέδιο δράσης: «Επιμορφωτικές δράσεις για τη βελτίωση των γνώσεων των εκπαιδευτικών».

Στόχος της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση, η ενδυνάμωση και η επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Μελίτης, στο πλαίσιο της ενίσχυσης του ρόλου τους στις νέες απαιτήσεις του σχολείου. Ευχαριστούμε θερμά την εισηγήτρια κ. Παπακυριακού Μαρία για την άμεση αποδοχή της πρόσκλησης, τη συνεργασία και την πολύτιμη αρωγή της στη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού μας έργου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Ο Διευθυντής Τικταπανίδης Δημήτρης